www.toalety.szczecin.fc.pl

Pomoc

Skok wsteczStrona głównaMapa serwisuKsięga gości

TOALETY NIEGDYŚ & TOALETY DZIŚ > PRZYBORY SANITARNE > BIDETY
Inne strony z tej kategorii: [ Miski ustępowe ] | [ Pisuary ] |  [ Natryski ] | [ Wanny ] | [ Umywalki ] | [ Z przymrużeniem oka ]

    Pierwszy bidet powstał we Francji, prawdopodobnie w XVII wieku, ale pierwsza historyczna adnotacja o bidecie, pochodzi z 1710 roku. Początkowo służył on jako mebel i element sypialni. W czasie "Przemysłowej Rewolucji" bidet stał się symbolem nowej burżuazji. Arystokraci używali odmiany bidetu (Bidache) do mycia wąsów. Karl Marx używał Bidache podczas wycieczek do Paryża do mycia brody. Swoje poczynania argumentował, mówiąc: "Le lavabo est le Bidache du peuple" (zlew jest bidetem zwykłego człowieka)! Około roku 1900, podczas tzw. ery victoriańskiej (od królowej Victorii), bidety zmieniły miejsce z sypialni na łazienkę.

Sanistan    Dzisiejszy bidet, kształtem i wielkością przypomina miskę ustępową, więc ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Odpływ do kanalizacji jest taki jak w umywalce. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii. Zabezpieczeniem przed zalaniem łazienki jest zintegrowany przelew. Gdy w bidecie zgromadzi się tyle wody, że sięgnie krawędzi przelewu, odpłynie ona do kanalizacji. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramicznego przelewu oddzielnie montowanymi plastikowymi rurami, które tworzą z bidetem rodzaj naczyń połączonych - bidet nie ma wtedy otworu przelewowego.

fot muratordom.plBidety wykonuje się z różnego rodzaju ceramiki. Może to być ceramika nie szkliwiona lub szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia). Producenci oferują ceramikę różnej jakości i od niej zależy w głównej mierze cena. Najtańsze są wyroby z fajansu, znacznie od nich droższe - z porcelany. Powierzchnie ceramiki mogą być polerowane bądź matowe. Mogą być też pokryte specjalnymi powłokami, które zapobiegają powstawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie ceramiki w czystości.

    Można również, w przypadku małej ilości miejsca, przerobić miskę ustępową tak, by pełniła też rolę bidetu. Na misce należy zamontować specjalną deskę z armaturą bidetową. W desce takiej, znajduje się mieszacz z wylewką, pełniący rolę typowej baterii bidetowej. Mieszacz ma jeden uchwyt, którym reguluje się zarówno temperaturę, jak i ilość wypływającej wody. Do mieszacza wodę zimną i ciepłą doprowadzają giętkie wężyki. Dużo droższa jest deska z urządzeniem sterowniczym, pozwalającym nie tylko nastawiać wodę na żądaną temperaturę wody (38°C lub 40°C), ale też umożliwiającym suszenie w jednej z trzech temperatur. Oprócz ilości wody można ustawić kąt jej wypływu. Deski bidetowe przeznaczone są głównie do montażu na kompaktach, czyli miskach ustępowych zintegrowanych ze spłuczkami. Przystosowane są do ściśle określonego kształtu miski. 

    Baterie bidetowe wyglądają podobnie jak umywalkowe, różni je tylko perlator. fot. muratordom.plUmieszczony jest na wylewce baterii na przegubie kulowym. Dzięki temu strumień wypływającej wody można ustawić w wybranym kierunku. Baterie do bidetu mogą być dwuuchwytowe (oddzielny uchwyt do zimnej i ciepłej wody). Najbardziej popularne są jednak jednouchwytowe, łatwiejsze w użyciu. Do bidetu można też kupić baterię termostatyczną utrzymującą stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę wypływającej wody, niezależnie od temperatury wody zasilającej. Najnowocześniejsze baterie - elektroniczne - włączają się i wyłączają bez ingerencji użytkownika. Większość baterii jest jednootworowa, ale są też trzyotworowe - wylewka w jednym, pokrętła w dwóch pozostałych otworach. Podczas zakupu bidetu zwróćmy uwagę na liczbę otworów i do tego dopasujmy baterię.


Inne strony z tej kategorii: [ Miski ustępowe ] | [ Pisuary ] |  [ Natryski ] | [ Wanny ] | [ Umywalki ] | [ Z przymrużeniem oka ]

Wszelkie prawa zastrzeżone l2, l3 poradnia dietetyczna warszawa | dobresklepymotocyklowe.pl/katowice | siatkówka poznań | serwis narciarski kraków