www.toalety.szczecin.fc.pl

Pomoc

Skok wsteczStrona głównaMapa serwisuKsięga gości

TOALETY NIEGDYŚ & TOALETY DZIŚ > TERAŹNIEJSZOŚĆ > ŁAZIENKI DZIŚ
Inne strony z tej kategorii: [ Toalety dziś ] | [ Toalety przenośne ] | [ Baterie ]

@ Odpady w procesie oczyszczania ścieków mogą być wykorzystane jako doskonały nawóz stosowany powierzchniowo w uprawach rolnych. Miasto Seattle w stanie Washington wykorzystuje powtórnie każdy gram ze 100 tys. ton płynnych odpadów, jakie milion jego mieszkańców produkuje co roku. A co dzieje się z resztą ścieków, które są niczym innym jak bogatym w substancje odżywcze, wartościowym nawozem?

@ Mieszkająca w Albany (Nowy Jork, USA) Stella Downing, była szczęśliwą posiadaczką unikatowej kolekcji 167 sztuk nocników, z czego najstarszy, cynowy liczył sobie około 200 lat. Kiedy pani Stelli "stuknęło" 81 lat, postanowiła z bólem rozstać się ze swoją kolekcją. Sprzedała całość muzeum w Missouri, gdzie nocniki Stelli stały się prawdziwą ozdobą i klejnotem zbiorów.

United States Environmental Protection Agency@ Mieszkańcy miast na całym globie "produkują" dziennie od 100 do 150 milionów ton bogatych w organiczne substancje odżywcze ludzkich odchodów, z których większość topią w rzekach, strumieniach, oceanach, bez najmniejszej chwili refleksji. Tymczasem te same, konieczne do uprawy roślin pierwiastki jak azot, fosfor, potas muszą być zakupywane przez rolników w postaci nawozów sztucznych. Według szacunków Environmental Protection Agency, marnotrawstwo to stanowi aż 10% sumy przeznaczonej na zakup nawozów sztucznych, co wyraża się kwotą 1 mld dolarów rocznie.

@ Z danych ONZ-owskiej agendy UNEP (Programu Narodów Zjednoczonych Ochrony Środowiska) wynika, że na świecie 2,4 miliarda ludzi nie korzysta z żadnych toalet. Brak toalet lub ich zły stan stanowią zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia ludzi, przede wszystkim zaś dla dzieci - podkreśla UNEP na swej stronie internetowej.

@ Na początku 2005 roku za 3,3 mln euro zakończono remont 9 km szczecińskich kanałów. Choć wydana na remont kwota to całkiem spore pieniądze, to przy 288 mln euro, które pochłonie realizacja całego programu, rzeczywiście wydaje się niewielki. Najbardziej spektakularną inwestycją w ramach programu ISPA będzie budowa oczyszczalni ścieków Pomorzany. Remontowane kanały wykonane były z cegły lub żelbetu. Większość z początku poprzedniego stulecia. W wielu przypadkach bardzo dobry stan techniczny stuletnich kanałów pozostawił na wykonawcach ogromne wrażenie i uznanie dla ludzi, którzy je budowali. Najmniejsze z remontowanych kanałów miały średnicę 25 cm. Największe dochodziły do 2 m, a oczyszczenie i konserwację ludzie wykonywali w nich ręcznie. Wartość megaprogramu "Poprawa jakości wody w Szczecinie" szacowana jest na 288 mln euro, z czego 190 mln stanowi bezzwrotną pomoc z UE (najpierw z funduszu ISPA, obecnie z funduszu spójności). W latach 2002-2004 wydano na prace 10 mln. W ciągu roku zostaną wykonane zadania wartości 51 mln euro. Cały program ma być zakończony w 2008 r. Obejmuje on budowę i renowację sieci kanalizacyjnej, zbudowanie trzech pompowni ścieków oraz oczyszczalni dla całego miasta, a także budowę nowej magistrali dostarczającej wodę z jeziora Miedwie.

@ W ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w 2008 r. - mających odbyć się w Chinach - pekińskie władze od 2001 r. przeznaczyły 200 mln juanów (ok. 100 mln złotych) na budowę lub odnowienie istniejących toalet publicznych. W stolicy Chin ma powstać ponad 700 nowych toalet - istniejące zaś mają zostać zmodernizowane.

@ Podczas wystawy Ideal Home Show w Londynie zaprezentowano najdroższą toaletę świata, wyposażoną w rozbudowany system elektronicznej rozrywki. Toaletę zaprojektował brytyjski magazyn "T3", specjalizujący się w pisaniu o elektronicznych gadżetach. Pełny komfort użytkownikom toalety mają zapewnić telewizor LCD, system dźwięku przestrzennego i odtwarzacz DVD, a także odtwarzacz iPod. Nie zabrakło dostępu do telewizji satelitarnej. Oczywiście wszystkie urządzenia można obsługiwać bez ruszania się z miejsca - pomaga w tym umieszczony w ścianie obok muszli ekran dotykowy. Osoby, które obawiają się, że podobny system - bez wątpienia sprzyjający długim wizytom w ubikacji - zainstalują sobie ich współlokatorzy, mogą jednak spać spokojnie. Koszt takiego rozwiązania to 25 tys. GBP, czyli ponad 140 tys. PLN.

@ Słynąca z bogactwa, czystości i sprawnego działania Genewa, chce mieć miejskie toalety na najwyższym poziomie i zamierza kosztem 10 mln. dolarów zainstalować 35 nowych przybytków. Każda z nowych toalet ma być zaprojektowana przez innego architekta i kosztować 370 tys. franków szwajcarskich (239 tys. euro) - mniej więcej tyle samo co jednoosobowy apartament w centrum miasta, albo i willa. Zainstalowano już trzy nowe toalety, "funkcjonalne i wyposażone zgodnie z najwyższym standardem sanitarnym" - chwali się miasto na swojej stronie internetowej. "Z zewnątrz każda publiczna toaleta jest inna i dopasowana do otoczenia". Za skorzystanie z tak znakomitej, samooczyszczającej się toalety, z muzyką typu ambient, trzeba zapłacić 50 centymów (0,32 euro). Ale nie można przeciągać pobytu ponad kwadrans.


Inne strony z tej kategorii: [ Toalety dziś ] | [ Toalety przenośne ] | [ Baterie ]

Wszelkie prawa zastrzeżone l2, l3 montaż bram przemysłowych | Projektogrodu Aj | Nasze fototapety do salonu odświeżą każdy salon