www.toalety.szczecin.fc.pl

Pomoc

Skok wsteczStrona głównaMapa serwisuKsięga gości

TOALETY NIEGDYŚ & TOALETY DZIŚ > MATERIAŁY INSTALACYJNE > KANALIZACJA DAWNIEJ
Inne strony z tej kategorii: [ Wodociągi dawniej ] | [ Wodociągi dziś ] | [ Kanalizacja dziś ]

    [ Historia kanalizacji ], tak jak w przypadku wodociągów, rozpoczyna się już w starożytności. Główny kolektor Aten (Cloca Maxima),  wybudowany został  w całości z kamienia (VI w p.n.e.). W średniowieczu popularnym materiałem było drewno. Obecnie materiałami najczęściej stosowanymi w  instalacjach i sieciach kanalizacyjnych są tworzywa sztuczne. Wewnątrz domów spotykane są czasami  jeszcze rury żeliwne.

Drewno

    Drewniane sieci kanalizacyjne zaczęto stosować we wczesnym średniowieczu. W wyniku analiz okazało się, że kanały ściekowe odprowadzające nieczystości, zbudowane były z potężnych przepołowionych pni, długości ok. 3,5 m. Drewniana instalacja ściekowa funkcjonowała około X-XI w. w osadzie w Ostrówku. Jej zadaniem było odwadnianie ulic i placów, zwłaszcza po ulewnych deszczach.

Ołów

    Rury kanalizacyjne wykonane z ołowiu, są odporne na większość kwasów, zasad i soli. Wadą jest ich waga, duża  rozszerzalność cieplna, nie odporność na uszkodzenia mechaniczne, niska temperatura cieku oraz szybkie "zarastanie" (zmniejszanie średnicy),  Łączyło się je poprzez rozszerzenie końca jednej rury i wprowadzenie lekko zastruganego końca drugiej rury, później scalało się je stopem cyny i ołowiu. Dziś stosuje się je głównie w zakładach chemicznych i laboratoriach gdzie rury są narażone na kontakt z kwasami i zasadami.

Żeliwo

    Rury żeliwne są odporne na kwasy, zasady, wysoką temperaturę płynących w nich ścieków oraz agresywne działanie detergentów i środków czystości gospodarstwa domowego. Ich wadą jest  waga, kruchość materiału, podatność na korozję przez co szybko zarasta. Najczęściej łączy się je metodą kielichową lub kołnierzową.

Azbestocement

    Rury cementowo – azbestowe stosowano w kanalizacji w budynkach wielorodzinnych w latach od 50 do 80 łączone metodą kielichową. Ich wadą była kruchość (cement i azbest). Stosunkowo szybki rozpad rury spowodowany korozją cementową, co za tym idzie spadek gładkości wewnętrznej powierzchni rury (zmniejszenie prześwitu przewodu). Rury kanalizacyjne w porównaniu z rurami wodociągowymi z azbestocementu mają inną budową kielicha oraz grubość ścianki.


Inne strony z tej kategorii: [ Wodociągi dawniej ] | [ Wodociągi dziś ] | [ Kanalizacja dziś ]

Wszelkie prawa zastrzeżone l2, l3 elektryka ostrołęka | lampy gliwice | www.dekowizja.pl/fototapety/do-kuchni