www.toalety.szczecin.fc.pl

Pomoc

Skok wsteczStrona głównaMapa serwisuKsięga gości

TOALETY NIEGDYŚ & TOALETY DZIŚ > PRZYBORY SANITARNE > UMYWALKI
Inne strony z tej kategorii: [ Miski ustępowe ] | [ Pisuary ] | [ Bidety ][ Natryski ] | [ Wanny ] | [ Z przymrużeniem oka ]

    Pierwsze umywalki (zlewy) zaczęto używać pod koniec wieku XVIII. Znajdowały się one na klatkach schodowych. Obecnie, najczęściej spotykane są przede wszystkim w łazienkach, pralniach, pomieszczeniach sanitarnych itd.
Najpopularniejsze wymiary umywalek, to: 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm szerokości i od 25 do 56 cm głębokości. Małą umywalkę (np. narożną), szerokości do 53 cm, wybiera się zazwyczaj do w.c. W łazienkach wygodniejsze są umywalki większe - szerokości powyżej 53 cm. 

fot. muratordom.plUmywalka, dotychczas umieszczana zazwyczaj pod ścianą, zmienia miejsce. Coraz częściej jest "oderwana" od ściany. W łazience dyskretnie otwartej na hol czy sypialnię dobrze zaprezentuje się umywalka na tle lekkiej ściany z półprzezroczystego szkła lub z luksferów. Ustawiając ją na tle okna, wykorzystamy w łazience źródło światła dziennego. Umywalkę można wpuścić w blat lub na nim ustawić, podwiesić do ściany i wesprzeć na cienkich, metalowych nogach.  

    Ostatnio, materiałem "na czasie" w łazience jest szkło. Ze szkła mogą mogą być wykonane elementy kabin prysznicowych, parawany, akcesoria łazienkowe, a także oryginalne umywalki. 

fot. muratordom.plSzklane umywalki produkowane są z twardego, odpornego na tłuczenie i zarysowania szkła sodowo-potasowego grubości 19 mm. Z zewnątrz pokryte są specjalnym środkiem zapewniającym większą odporność materiału na czynniki zewnętrzne. Zaletą takiej powłoki jest efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody. Krople nie pozostają na szkle, tylko spływają w dół do odpływu, zmniejsza to między innymi odkładanie się kamienia i dzięki temu umywalkę łatwiej jest utrzymać w czystości.
Trwałe i eleganckie umywalki dostępne są w kilkunastu modelach i kolorach oraz kilku rodzajach wykończenia fot. muratordom.plpowierzchni. Jedną z ciekawszych metod zdobienia jest technologia wyszczypywania, nadaje ona szkłu fakturę kwiatów "namalowanych przez mróz" na okiennych szybach.

Zastosowanie odpowiednich sposobów produkcji pozwala na praktycznie dowolne, a zarazem precyzyjne formowanie szkła. Dlatego też misy umywalek wyróżniają się tak zróżnicowanymi kształtami. Niektóre modele wytwarzane są na przykład ze specjalnie ukształtowanym podniesieniem na baterię lub wgłębieniem na mydło.


Inne strony z tej kategorii: [ Miski ustępowe ] | [ Pisuary ] | [ Bidety ][ Natryski ] | [ Wanny ] | [ Z przymrużeniem oka ]

Wszelkie prawa zastrzeżone l2, l3 lampy mosiężne stojące | listwy przypodłogowe creativa